Vojenští zdravotníci sbírají úspěchy na všech frontách

1.jpg
  • 25.5.2017
  • Lada Ferkálová

Ve středu 24. května 2017 ocenil ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník příslušníky vojenské zdravotnické služby, kteří v uplynulých letech a měsících dosáhli významných úspěchů v České republice i v zahraničí.

Celé setkání probíhalo ve velice příjemné a neformální atmosféře, jak je mezi zdravotníky zvykem. „Zdravotnická služba se bezpochyby má čím chlubit, ale vaše důležitá a každodenní práce často upadá v zapomnění a ostatní ji berou často jako samozřejmost, byť se odborně podílíte na prakticky veškerém výcviku i běžném životě v armádě,“ připomněl generál Bubeník. Řada z vás vykonává naprosté minimum činností, které by se daly nazvat výcvikem, protože váš denní chleba je takzvané ostré nasazení v péči o zdraví ostatních, nebo dokonce záchrany života,“ dodal Bubeník.

Vojenští medici zvítězili v celorepublikové soutěži

Svůj dík za skvělou reprezentaci AČR vyjádřil generál Bubeník studentům Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, kteří zvítězili v soutěži Medik roku 2017 (více zde http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/studenti-univerzity-obrany-ziskali-titul-medik-roku-2017-131957/. ) „Asi není náhodou, že budoucí vojenští lékaři již opakovaně uspěli v této soutěži. To že jste zvyklí fungovat jako tým a ne pouze individuality a také vojenský dril a disciplína na tom mají bezesporu svůj podíl,“ připomněl generál Bubeník, který posléze nastínil studentům jejich perspektivy a možnosti ve vojenské zdravotnické službě.

Medaile za rozvoj zdravotnické záchranné služby

8. května obdržel medaili z rukou ředitele zdravotnické záchranné služby královehradeckého kraje příslušník 7. polní nemocnice, nadpraporčík Jiří Svoboda, který na výjezdové základně Trutnov vykonává svou odbornou praxi. Nadpraporčík Svoboda právě jedním z těch vojenských zdravotníků, pro kterého je každý den tím ostrým nasazením, kdy byť mimo nepřátelskou palbu, zachraňuje každý den lidské životy. Své odborné znalosti získal mimo jiné během několika nasazení v Afghánistánu a Slovinsku.

Čeští zdravotníci prokázali své znalosti a zvládli i „12 pekelných mil“

Posledním z oceněných se stal nadrotmistr Lukáš Slejška, příslušník praporního obvaziště, 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, který společně s nadrotmistrem Richardem Dvořákem ze 43. výsadkového praporu Chrudim (toho času v zahraničí) získal zdravotnický odbornostní odznak Expert Field Medical Badge (EFMB). Tento odznak svou historií sahá až do roku 1965. Pro jeho získání je potřeba dosahovat širokou škálu teoretických i praktických znalostí a dovedností dle standardů US Army. Procento úspěšnosti uchazečů o tento odznak je dlouhodobě nižší než 20 %, což potvrzuje prestiž tohoto kurzu.

Samotný kurz trvá 2 týdny a čeští vojáci se ho účastnili ve dnech 16.-30. Března 2017 na americké základně Grafenwöhr v Německu.  V první části, tzv. Standartization week byli účastníci seznámeni se všemi požadovanými postupy od použití radiostanice až po naložení raněného do bojového vozidla. Druhá část, tzv. Testing week trvala 6 dní a postupně se přezkušovaly jednotlivé dovednosti na teoretické i praktické úrovni. Pro postup do praktické části museli účastníci splnit požadavek minimálně 75% úspěšnosti v teoretickém testu. Poté následovalo praktické přezkoušení z topografie, zdravotnické pomoci v poli dle systému Tactical Combat Casualty Care, což znamenalo přezkoušení čtrnácti zdravotnických dovedností na čtyřech raněných, včetně poskytnutí péče pod palbou. Takzvané Warrior skills se zaměřovaly na standardní vojenské dovednosti a poslední fází byly Communicaton skills, které testovaly schopnost vedení radiové a komunikace včetně šifrování a podání různých typů hlášení.  Po splnění všech těchto testovacích fází už účastníky čekal „pouze 19,3 kilometrů dlouhý přesu s bojovou výzbrojí, na který měli časový limit 3 hodiny a kterému se mezi vojáky říká 12 miles of hell, tedy 12 pekelných mil.

Oba dva čeští vojáci tento náročný kurz nejenom dokončili, ale také získali oprávnění vykonávat funkci instruktorů a hodnotitelů v dalších kurzech EDMB. „Tento kurz mi dal mnoho nových zkušeností, zážitků a přátel. Jsem hrdý, že jako jeden ze dvou českých vojáků mohu nosit tento prestižní odznak,“ řekl nadrotmist Slejška. „Byl to nezapomenutelný zážitek plný dřiny, potu a emocí,“ dodává Slejška dnes již s úsměvem.

Autor: kapitánka Lada Ferkálová, tiskový a informační důstojník Agentury vojenského zdravotnictví

Fotogalerie