Odbor preventivní péče - České Budějovice
Odbor preventivní péče - České Budějovice
Odbor preventivní péče - České Budějovice
Odbor preventivní péče (OPP) je významné odborné zázemí Vojenského zdravotního ústavu a provádí úkoly hygienicko protiepidemického zabezpečení ve svěřených oblastech.
Hlavní úkoly:
- Protiepidemické a hygienické zabezpečení vojsk na spádovém území (výkon státního dozoru v resortu Ministerstva obrany);
- Laboratorní a expertizní činnost (území ČR, zahraniční mise AČR);
- Úkoly biologické ochrany;
- Provoz Vakcinačního pracoviště AČR;
- Provoz Sérové banky AČR.
Úkoly v oblasti epidemiologie, mikrobiologie a biologické ochrany:
- Očkování proti přenosným onemocněním včetně očkování do zahraničí, distribuce očkovacích látek.
- Epidemiologické šetření, odběr biologického materiálu a organizace protiepidemických opatření v ohnisku nákazy. Monitorování infekční nemocnosti v AČR.
- Stanovení indikací pro hromadné preventivní podávání antibiotik, chemoterapeutik nebo vitamínů.
- Mikrobiologická laboratorní diagnostika pro epidemiologické, hygienické a klinické účely.
- Kontrola provádění sterilizace a desinfekce v armádních zdravotnických zařízeních.
- Biologická ochrana vojsk, detekce a identifikace biologických ágens a původců zvlášť nebezpečných infekčních onemocnění, výcvik specializovaných týmů.
Úkoly v oblasti hygieny:
- Plní úkoly na území svého spádu, v rozsahu zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, v platném znění.
- Hygienický dozor stravovacích zařízení armády.
- Hygienický dozor při rekonstrukci a výstavbě nových objektů, posuzování projektové dokumentace, účast na kolaudacích a přejímkách staveb.
- Autorizované i neautorizované odběry vzorků pitných vod a měření základních parametrů na místě odběru.
- Laboratorní vyšetřování vybraných parametrů vzorků pitných vod v rámci Autorizované laboratoře pitných vod VZÚ Praha v rozsahu platných legislativních předpisů.
- Dozor nad hygienickým zabezpečením stravování, ubytování, kvalitou pitné vody a životních podmínek při výcviku ve VVP při cvičeních našich i zahraničních vojsk.
- Dozor na pracovištích s výkonem rizikových prací a posuzování pracovního prostředí na žádost.
- Měření faktorů pracovního prostředí a laboratorní vyšetření pro hygienické účely.
- Ověřování podmínek vzniku onemocnění při posuzování nemocí z povolání a ohrožení nemocí z povolání u zaměstnanců MO.
- Příprava podkladů pro rozhodnutí orgánu ochrany veřejného zdraví MO.
- Účast na průzkumných úkolech v souvislosti se zdravým životním stylem vojsk.
Laboratorní činnost:
Zahrnuje široké diagnostické spektrum v oborech lékařské bakteriologie, virologie a mykologie, včetně diagnostiky původců zvláště nebezpečných onemocnění. Diagnostika je prováděna v prostorech s vysokou bezpečností laboratorní práce. Oddělení hygieny disponuje moderní laboratorní a měřící technikou umožňující odběr a analýzu vzorků pracovního prostředí a širokým spektrem vyšetřování pitných a odpadních vod.
Biologická ochrana:
Úkoly biologické ochrany jsou u odboru v popředí pozornosti. Odborníci centra vytvářejí týmy, které jsou za pomoci moderní mobilní techniky i stacionárních zařízení schopny detekce a specifické identifikace biologických agens – původců vybraných nebezpečných infekčních onemocnění.
Vakcinační pracoviště – metodické centrum vakcinace v AČR:
Zabezpečuje všechna ochranná očkování vojáků vyjíždějících do zahraničních misí, navrhuje očkovací schémata do jednotlivých zahraničních destinací, organizuje a reálně provádí hromadná nebo individuální očkování. Je metodickým centrem pro ostatní armádní vakcinační pracoviště.
Sérová banka Armády České republiky:
Úkolem Sérové banky AČR je dlouhodobě uchovávat krevní sérum odebrané bezprostředně před odjezdem do zahraničních misí a po návratu vojáků ze zahraničí do České republiky. Důvodem je forenzní ochrana jak jednotlivců, tak MO jako vysílající organizace a usnadnění diagnostiky případných infekčních onemocnění. Sérová banka vznikla v roce 1998 a uchovává několik desítek tisíc vzorků krevních sér.