- 12.4.2017
8.3.2016 • V pondělí 7. března se ze cvičení BLED ve Slovinsku vrátila dvanáctičlenná zdravotnická jednotka, která od 5. února pomáhala se zvládnutím migrační vlny.
Jednalo se o třetí a současně poslední rotaci našich vojáků na tomto cvičení. Příslušníci Agentury vojenského zdravotnictví působili pod velením majora Jiřího Mališe společně se slovinskými kolegy v uprchlickém centru Šentilj poblíž slovinského Mariboru. Jednotka s vojenskou technikou dorazila kolem poledne na vlakové nádraží v Hradci Králové.
Cílem cvičení bylo procvičit schopnost Armády ČR v posílení ochrany státních hranic, a to jak vlastních, tak vnějších hranic Schengenského prostoru. V první skupině českých vojáků, kteří do Slovinska odjeli již v polovině listopadu 2015, bylo také patnáct příslušníků 15. ženijního pluku. Také oni zde procvičovali spolupráci se slovinskými kolegy. Poskytování zdravotní péče nebylo prioritním úkolem tohoto cvičení, vzhledem k umístění našich vojáků se to však nakonec stalo náplní jejich každodenní činnosti.
„Podzimní vyslání českých vojáků do Maďarska a Slovinska byla naše rychlá a konkrétní pomoc při řešení uprchlické vlny. Bude-li třeba, jsme připraveni ve spolupráci pokračovat,“ konstatoval ministr obrany Martin Stropnický.
Ve čtvrtek 3. března navštívil zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu Armády ČR generálporučík František Malenínský náčelníka Generálního štábu Slovinských ozbrojených sil generálmajora Andreje Ostermana. Tímto setkáním bylo oficiálně ukončeno cvičení BLED 2016 a to ke dni 5. Března 2016. „Děkuji za poskytnuté ženijní a zdravotnické kapacity, velice oceňuji profesionální přístup Armády České republiky,“ zdůraznil generál Osterman.
Podle slov velitele první rotace podplukovníka Aleše Rybky ošetřovali čeští zdravotníci nejčastěji osoby postižené onemocněním horních cest dýchacích, průjmovými onemocněními, horečnaté stavy a drobná poranění. Počet ošetřených pacientů byl různý, ale v průměru se pohyboval kolem padesáti osob denně a to zejména na konci roku 2015 před příchodem zimy. O tom, jak významná tato česko-slovinská spolupráce byla, svědčí i fakt, že s první skupinou se přijel osobně rozloučit slovinský velvyslanec v ČR Leon Marc a po jejich návratu jim také přišel jménem Slovinska poděkovat.
„Se slovinskou stranou zůstáváme i nadále v kontaktu s možností další spolupráce v oblasti ženijní, logistické i zdravotnické podpory při řešení migrační krize v případě jejího možného nárůstu,“ uvedl v závěru cvičení ve Slovinsku generál Malenínský a doplnil, že česko-slovinská spolupráce může pokračovat v letošním roce v závislosti na vývoji této krize.
Na cvičení BLED v loňském a letošním roce působilo celkem 36 příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví a 18 vojáků 15. ženijního pluku.
Rotace:
- rotace cvičení BLED 2015, 12 zdravotníků a 15 ženistů, odjezd dne 12. listopadu 2016, návrat dne 15. prosince 2015
- rotace BLED 2016 12 zdravotníků a 3 ženisté, odjezd dne 5. ledna 2016, návrat 5. února 2016
- rotace 12 zdravotníků, odjezd dne 4. února 2016, návrat 7. března 2016
Zdravotnický tým disponoval polní převazovnou POP 2 na podvozku nákladního automobilu Tatra 815, sanitou Land Rover Defender 130, polní převazovnou POP 2 a dalším zdravotnickým vybavením.
Ženijní jednotka byla vybavena ženijním strojem JCB, třemi nákladními automobily Tatra 810, dvěma nákladními automobily Tatra pro přepravu kontejnerů, automobilním dílnou a dalším speciálním vybavením.