Home page > Aktuality > Ženisté a zdravotníci odjeli na cvičení do Slovinska

Ženisté a zdravotníci odjeli na cvičení do Slovinska

12.11.2015 • Ve čtvrtek 12. listopadu odjelo z Hradce Králové 27 příslušníků Armády České republiky společně s technikou do Slovinska na cvičení BLED 2015.

Tohoto cvičení se zúčastní 15 příslušníků 15. ženijního pluku a odborný zdravotnický personál Agentury vojenského zdravotnictví v celkovém počtu 12 osob. Zdravotnický tým bude disponovat polní převazovnou POP 2 na podvozku nákladního automobilu Tatra 815, sanitou LRD 130. Ženijní jednotka je vybavena ženijním strojem JCB, třemi nákladními automobily Tatra 810, dvěma nákladními automobily Tatra pro přepravu kontejnerů, automobilním dílnou a dalším speciálním vybavením. „Kapacita a vybavení naší jednotky nám umožňuje provádět zemní práce, nebo se podílet na přepravě materiálu, včetně kontejnerů,“ vysvětlil velitel jednotky major Jiří Machoň.

 

Cílem cvičení je procvičit schopnost Armády ČR v posílení ochrany státních hranic, a to jak vlastních, tak vnějších hranic Schengenského prostoru. „Kromě prověření schopnosti spolupráce se slovinskými vojenskými zdravotníky jsme v případě potřeby pochopitelně schopni poskytnout primární lékařskou péči nejenom cvičícím jednotkám, ale také civilnímu obyvatelstvu,“ potvrdil podplukovník Aleš Rybka, velitel zdravotnické části jednotky.

 

Odjezdu vojáků do Slovinska se mimo jiné zúčastnil také velvyslanec Slovinska v ČR Leon Marc a Státní tajemnice Ministerstva zahraničních věcí Slovinska Dragoljuba Benčina. Oba vojákům poděkovali za pomoc a spolupráci. Velvyslanec ocenil fakt, že jednotka je tvořena specialisty, kteří mají bohaté zkušenosti ze zahraničního nasazení, protože se tak mohou o nabyté znalosti podělit se slovinskými protějšky. „Aktuální situace v naší zemi není jednoduchá. Věřím, že budete ve Slovinsku vřele přivítáni a tato vzájemná spolupráce bude přínosná pro obě strany,“ podotkla Dragoljuba Benčina.

 

Vojáci budou ve Slovinsku působit do 15. prosince 2015.

Fotogalerie

Nahoru