Home page > Aktuality > Vojenští zdravotníci učili děti, jak se mají chránit před chemickými látkami

Vojenští zdravotníci učili děti, jak se mají chránit před chemickými látkami

20.9.2017 • Vojáci z Agentury vojenského zdravotnictví společně s pracovníky odboru komunikace Ministerstva obrany navštívili v úterý 19. září Základní školu Strž ve Dvoře Králové nad Labem a o den později také Základní školu ve Slatině nad Zdobnicí. Cílem byla prezentace projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) na základních školách Královéhradeckého kraje.

„Já i ostatní vojáci, kteří jsou tu s vámi, jsme se právě včera vrátili z náročného mezinárodního cvičení Vigorous Warrior 2017 z Německa. Šlo o největší cvičení zdravotnických služeb států NATO od ukončení 2. světové války. Z Armády České republiky se do cvičení zapojilo 55 našich zdravotníků,“ řekla žákům kapitánka Lada Ferkálová, tisková mluvčí Agentury vojenského zdravotnictví, a ukázala tak na to, že vojenští zdravotníci jsou skutečnými odborníky.

„Cvičení se účastnilo celkem na tisíc vojáků z 26 zemí, trénovali jsme vzájemnou součinnost a připravenost. Nesmírně obtížné to bylo zejména po fyzické stránce. Během dvou týdnů cvičení jsme si sáhli na dno sil,“ poznamenala kapitánka Ferkálová.

Zdravotnicví, chemická příprava a teorie

Na obou základních školách byl program POKOS tradičně rozdělen do tří bloků – zdravotnického, chemické přípravy a teorie. Chemická náčelnice Agentury vojenského zdravotnictví majorka Marie Vašulková si pro děti připravila jak prezentaci o zbraních hromadného ničení, tak praktické procvičování očisty a ochrany před chemickými látkami. „V důsledku současného stavu ve světě se stává hrozba použití zbraní hromadného ničení reálnou možností,“ konstatovala majorka Marie Vašulková.

V rámci programu nechyběla ani výtvarná soutěž dětí 1. stupně. Ve slatinské škole se děti na vojáky těšily tolik, že na žádost ředitelky Drahoslavy Tůmové vojáci svůj program rozšířili. Aby žáci 1. až 5. třídy o vojáky nepřišli, vydali se dva z nich po třídách a velmi stručně dětem povyprávěli o své práci a předvedli i výstroj. Před školou stála přistavená vojenská sanitka a i tu si děti mohly prohlédnout a prolézt.

„Spolupracovalo se nám tu s vámi výborně. Byli jste aktivní a současně opravdu pozorní posluchači. Jsme rádi, že jsme na vaší škole byli,“ pochválila všechny žáky na závěr kapitánka Lada Ferkálová.

Nahoru