Home page > Aktuality > Vojenští zdravotníci sbírají úspěchy na všech frontách

Vojenští zdravotníci sbírají úspěchy na všech frontách

Ve středu 24. května 2017 ocenil ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník příslušníky vojenské zdravotnické služby, kteří v uplynulých letech a měsících dosáhli významných úspěchů v České republice i v zahraničí.

Celé setkání probíhalo ve velice příjemné a neformální atmosféře, jak je mezi zdravotníky zvykem. „Zdravotnická služba se bezpochyby má čím chlubit, ale vaše důležitá a každodenní práce často upadá v zapomnění a ostatní ji berou často jako samozřejmost, byť se odborně podílíte na prakticky veškerém výcviku i běžném životě v armádě,“ připomněl generál Bubeník. Řada z vás vykonává naprosté minimum činností, které by se daly nazvat výcvikem, protože váš denní chleba je takzvané ostré nasazení v péči o zdraví ostatních, nebo dokonce záchrany života,“ dodal Bubeník.

Vojenští medici zvítězili v celorepublikové soutěži

Svůj dík za skvělou reprezentaci AČR vyjádřil generál Bubeník studentům Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, kteří zvítězili v soutěži Medik roku 2017 (více zde http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/studenti-univerzity-obrany-ziskali-titul-medik-roku-2017-131957/. ) „Asi není náhodou, že budoucí vojenští lékaři již opakovaně uspěli v této soutěži. To že jste zvyklí fungovat jako tým a ne pouze individuality a také vojenský dril a disciplína na tom mají bezesporu svůj podíl,“ připomněl generál Bubeník, který posléze nastínil studentům jejich perspektivy a možnosti ve vojenské zdravotnické službě.

Medaile za rozvoj zdravotnické záchranné služby

8. května obdržel medaili z rukou ředitele zdravotnické záchranné služby královehradeckého kraje příslušník 7. polní nemocnice, nadpraporčík Jiří Svoboda, který na výjezdové základně Trutnov vykonává svou odbornou praxi. Nadpraporčík Svoboda právě jedním z těch vojenských zdravotníků, pro kterého je každý den tím ostrým nasazením, kdy byť mimo nepřátelskou palbu, zachraňuje každý den lidské životy. Své odborné znalosti získal mimo jiné během několika nasazení v Afghánistánu a Slovinsku.

Čeští zdravotníci prokázali své znalosti a zvládli i „12 pekelných mil“

Posledním z oceněných se stal nadrotmistr Lukáš Slejška, příslušník praporního obvaziště, 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, který společně s nadrotmistrem Richardem Dvořákem ze 43. výsadkového praporu Chrudim (toho času v zahraničí) získal zdravotnický odbornostní odznak Expert Field Medical Badge (EFMB). Tento odznak svou historií sahá až do roku 1965. Pro jeho získání je potřeba dosahovat širokou škálu teoretických i praktických znalostí a dovedností dle standardů US Army. Procento úspěšnosti uchazečů o tento odznak je dlouhodobě nižší než 20 %, což potvrzuje prestiž tohoto kurzu.

Samotný kurz trvá 2 týdny a čeští vojáci se ho účastnili ve dnech 16.-30. Března 2017 na americké základně Grafenwöhr v Německu.  V první části, tzv. Standartization week byli účastníci seznámeni se všemi požadovanými postupy od použití radiostanice až po naložení raněného do bojového vozidla. Druhá část, tzv. Testing week trvala 6 dní a postupně se přezkušovaly jednotlivé dovednosti na teoretické i praktické úrovni. Pro postup do praktické části museli účastníci splnit požadavek minimálně 75% úspěšnosti v teoretickém testu. Poté následovalo praktické přezkoušení z topografie, zdravotnické pomoci v poli dle systému Tactical Combat Casualty Care, což znamenalo přezkoušení čtrnácti zdravotnických dovedností na čtyřech raněných, včetně poskytnutí péče pod palbou. Takzvané Warrior skills se zaměřovaly na standardní vojenské dovednosti a poslední fází byly Communicaton skills, které testovaly schopnost vedení radiové a komunikace včetně šifrování a podání různých typů hlášení.  Po splnění všech těchto testovacích fází už účastníky čekal „pouze 19,3 kilometrů dlouhý přesu s bojovou výzbrojí, na který měli časový limit 3 hodiny a kterému se mezi vojáky říká 12 miles of hell, tedy 12 pekelných mil.

Oba dva čeští vojáci tento náročný kurz nejenom dokončili, ale také získali oprávnění vykonávat funkci instruktorů a hodnotitelů v dalších kurzech EDMB. „Tento kurz mi dal mnoho nových zkušeností, zážitků a přátel. Jsem hrdý, že jako jeden ze dvou českých vojáků mohu nosit tento prestižní odznak,“ řekl nadrotmist Slejška. „Byl to nezapomenutelný zážitek plný dřiny, potu a emocí,“ dodává Slejška dnes již s úsměvem.

Autor: kapitánka Lada Ferkálová, tiskový a informační důstojník Agentury vojenského zdravotnictví

Fotogalerie

Nahoru