Home page > Aktuality > V Těchoníně vzniká specifická jednotka aktivní zálohy

V Těchoníně vzniká specifická jednotka aktivní zálohy

24.4.2017 • V Centru biologické ochrany Těchonín proběhl v sobotu 22. listopadu v pořadí již druhý Den otevřených dveří pro zájemce o vstup do aktivní zálohy. Tuto jedinečnou příležitost využilo 13 zájemců z řad nelékařského personálu a neodradilo je ani nevlídné počasí Orlických hor.

Aktivní záloha Odboru biologické ochrany Těchonín Agentury vojenského zdravotnictví začne fungovat od poloviny letošního roku. V ideálním případě v ní bude sloužit 135 záložníků. I přes velmi specifické odborné požadavky je o tuto službu z řad veřejnosti velký zájem. 29. května tak k základnímu výcviku nastoupí prvních 33 osob.

 

„Bezpochyby k tomu přispívá dlouhodobě dobrá pověst vojenských zdravotníků. Zájemci o službu v aktivní záloze se navíc rekrutují napříč generacemi, takže se zde setkali jak čerství absolventi, tak i uznávaní odborníci v oboru,“ uvedl kapitán Tomáš Gröger, který plní funkci styčného důstojníka a koordinátora pro zájemce o službu v aktivní záloze Odboru biologické ochrany Těchonín.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vševojskový i odborný výcvik

Ten v sobotu 22. dubna společně s podplukovníkem Zbyňkem Valentou seznámil 13 zájemců s úkolem a záměrem činnosti aktivní zálohy, náplní cvičení a aktivního zapojení záložníků do činnosti Centra biologické ochrany Těchonín. Zároveň přítomné informoval, že v případě zájmu také projdou základním vojenským výcvikem určeným pro zájemce o službu v jednotkách AZ ve Vyškově (Základní kurz – specialista AZ). Na rozdíl od ostatních však budou mít tento vševojskový výcvik zkrácený a budou se pak intenzivně věnovat odbornému výcviku přímo s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví.

Po teoretické části si zájemci prohlédli unikátní těchonínskou nemocnici. Prohlídka prostor jednotky intenzivní péče, lůžkové části, ale také speciálních laboratoří či nesmírně složitého technického zázemí provázela celá řada dotazů zejména z odborné problematiky z oblasti biologické ochrany.

 

Specifický prvek aktivní zálohy

Aktivní záloha Agentury vojenského zdravotnictví, konkrétně Odboru biologické ochrany Těchonín, bude nesmírně specifickým prvkem aktivní zálohy jako takové. Na zájemce o službu jsou kladeny velmi vysoké odborné, psychické a fyzické požadavky. Jedná se například o lékařský personál a nelékařský zdravotnický personál určený pro oddělení zabezpečení příjmu nízkoprahových nákaz, oddělení dočasné hospitalizace či oddělení intenzivní péče. Jsou zde místa také pro laboranty pracovišť biochemické, hematologické a mikrobiologické diagnostiky či farmaceuty, ale také třeba řidiče či kuchaře.

Brány Centra biologické ochrany Těchonín otevřou zájemcům o službu v AZ ještě jednou v tomto roce a to v sobotu 21. října 2017.

 

 

 

Nahoru