Home page > Aktuality > POKOS vstoupil do nového školního roku

POKOS vstoupil do nového školního roku

15.9.2016 • Ačkoliv počasí vypadá stále letně, děti se už vrátily do školních lavic. Spolu s nimi se do škol vrátil i vzdělávací program POKOS (Příprava občanů k obraně státu). Další školní rok s vojáky byl zahájen ve dnech 13. a 14. září v Královéhradeckém kraji tentokrát s příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví.

Právě zdravotní příprava a poskytování první pomoci bylo jedním z témat, která vojenští zdravotníci dětem přiblížili. Děti ze Základní školy logopedické v Hradci Králové si mohly vyzkoušet, jak těžké je opravdu správně provést srdeční masáž či zastavit masivní krvácení. Vyprávění o tom, jak vypadá všem dobře známý M.A.S.H. tedy polní nemocnice, všechny nesmírně překvapilo a rozhodně zaujalo.

O tom, jak moc děti vojenská tématika obecně zajímá, svědčí i nekonečný les rukou, který se objeví při každé otázce, kterou jim přednášející z řad zaměstnanců Ministerstva obrany a armády položí. Tato forma školy hrou se za dobu existence programu POKOS nesmírně osvědčila. Drobné dárky pro děti jsou pochopitelně nemalou motivací, ale debata s vojáky vždy pokračuje i o přestávkách a tento zájem potvrzují i učitelé, které naopak zajímá možnost další spolupráce s armádou. A nejinak tomu bylo i v Hradci Králové.

 V Kostelci to bylo vážně hustý

 Ve středu 14. září POKOS pokračoval na Základní škole Gutha Jarkovského v Kostelci nad Orlicí. A dokázal zaujmout i ty nejstarší žáky, což je vždy nejnáročnější. Dokládají to slova jednoho z deváťáků, která s nadšeným výrazem pronesl, když vycházel ze třídy po přednášce zabývající se ochranou proti zbraním hromadného ničení: „Tak to bylo vážně hustý!“

Program Příprava občanů k obraně státu ale není jenom o přednáškách. Děti se mohou zapojit do řady soutěží, které najdou na webových i facebookových stránkách POKOSu, které provozuje odbor komunikace ministerstva obrany. Právě dnes zde byla zahájena další, tentokrát nazvaná „Najdi svého veterána“.

 Ve škole se okamžitě ozval komentář „Já ale žádného starého veterána neznám.“ Jaké bylo překvapení dětí, když se dozvěděly, že všichni vojáci, kteří jim dnes přišli přednášet, jsou novodobí váleční veteráni. POKOS do nového školního roku vstoupil tedy úspěšně.

Fotogalerie

Nahoru