Home page > Aktuality > Návrat Polního chirurgického týmu z Iráku

Návrat Polního chirurgického týmu z Iráku

Po více jak půl roce působení na území Iráku v rámci operace Inherent Resolve ukončili příslušníci 1. úkolového uskupení Polního chirurgického týmu Irák (PCHT Irák) svoji činnost a předali „štafetu“ plnění operačního úkolu svým norským kolegům. Předávání úkolu novému týmu probíhalo od 1. června 2017 do 7. června 2017. 
Český Polní chirurgický tým působil na západním hrotu operace Inherent Resolve a byl včleněn do americké polní nemocnice, úrovně ROLE 2 od prosince loňského roku. Jelikož se jednalo o jednorázové nasazení PCHT Irák, bez předešlého a následného střídání, bylo nejprve nutné nastavit veškeré funkční mechanizmy spolupráce jak s americkými zdravotníky na odborné úrovni, tak i s jejich logistikou, která PCHT v místě nasazení zajišťovala. 
Tyto vazby se podařilo velmi rychle vybudovat, a tak mohl náš PCHT Irák, jehož příslušníci odletěli z České republiky 5. prosince 2016, již po pouhých několika dnech 8. prosince 2016 zahlásit převzetí operačního úkolu. Během svého působení tým provedl 49 chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii, z toho bylo provedeno 44 akutních a 5 plánovaných zákroků. Ošetřeno bylo 53 pacientů a tým se podílel i na úspěšném zvládnutí několika hromadných příjmů raněných (MASCAL). 

 

S prací týmu se během své návštěvy koncem března letošního roku mohl přímo v Irák seznámit také náčelník generálního štábu armádní generál Josef Bečvář, který konstatoval: „Na vaši práci jsem opravdu hrdý. Neberte to jako klišé, ale po rozhovorech s iráckými partnery i zástupci koaličních sil se mi jen těžko hledají patřičná slova uznání, protože to, co jsem o vašich výkonech slyšel, je skutečně excelentní. Děláte zde naší armádě a českému vojenskému zdravotnictví čest. Jste důkazem, že to vše má smysl a že česká republika je připravena rychle a účinně pomoci svým partnerům.“

 


Dne 1. června 2017 se pak u příležitosti ukončení plnění operačního úkolu uskutečnil v dopoledních hodinách slavnostní nástup příslušníků PCHT Irák. Velitel mezinárodního úkolového na základně, začal své vystoupení k příslušníkům PCHT velmi vřelými slovy: „Budete mi chybět. Opravdu chybět!“ Hodnocení práce a profesionality našich zdravotníků pak zakončil: „Nejen, že jste zachránili životy mnoha iráckých a koaličních vojáků, ale také jste zachránili život několika iráckým dětem. Není slov, která by mohla popsat vděčnost jejich rodičů.“ Po té velitel úkolového uskupení předal osobně každému členovi PCHT písemné ocenění za jejich službu. Jistě potěšilo uznání hlavního seržanta základny, který konstatoval: „Čeští vojáci jsou profesionálové, nebojí se výzev, úkoly si neulehčují, jsou pracovití, staví se k problémům čelem. V budoucnu s nimi budu vždy rád spolupracovat.“ 
Ještě téhož dne pak český PCHT Irák ocenil i zástupce velení mezinárodní operace Inherent Resolve brigádní generál Rick A. Uribe, který jako poděkování za výkony celého týmu předal jeho veliteli svou pamětní minci.
Přesto, že se jednalo pouze o jednu rotaci českých zdravotníků v Iráku, podařilo se jim zanechat nesmazatelné stopy nejen mezi koaličními partnery na základně, ale především v srdcích všech, kterým pomohli.

Nahoru