Home page > Aktuality > Generál Bečvář navštívil v Těchoníně aktivní zálohy, ty cvičily příjem pacienta s ebolou

Generál Bečvář navštívil v Těchoníně aktivní zálohy, ty cvičily příjem pacienta s ebolou

29.11.2017 • Osmdesát pět příslušníků Aktivní zálohy odboru biologické ochrany Těchonín (OBO Těchonín) se zapojilo do pravidelného aktivačního cvičení. Tentokrát si tito specializovaní záložníci v praxi premiérově vyzkoušeli, jak náročný je příjem a komplexní péče o pacienty s vysoce nakažlivou nemocí typu ebola. O připravenosti jednotky se dnes v Těchoníně přesvědčil náčelník GŠ AČR armádní generál Josef Bečvář.

 

„Jsem velmi příjemně překvapen, že se podařilo v tak krátkém čase naplnit jednotku Aktivní zálohy na 70 procent. Protože se jedná o prestižní profese, vnímám to jako obrovský úspěch. Velký dík patří kapitánu Tomáši Grögrovi za skvělou práci při formování jednotky,“ uvedl náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář.

Jednotku se podařilo naplnit devadesáti pozicemi této jednotky a v současné době tady v Těchoníně cvičí osmdesát pět příslušníků Aktivní zálohy. „Profesně se jedná především o zdravotnický lékařský a nelékařský personál, který doplňuje skupina zabezpečení, jako jsou kuchaři, řidiči nebo technici,“ informoval náčelníka Generálního štábu podplukovník Michal Kroča, ředitel odboru biologické ochrany Těchonín a dodal, že jednotka Aktivní zálohy odboru biologické ochrany Těchonín byla vytvořena v letošním roce a má 135 tabulkových míst.

První týden teorie, druhý týden praxe

V prvním týdnu čekala záložníky především teoretická příprava, kdy se seznamovali s celým areálem a prošli zákonným školením, v současné době je až do 1. prosince čeká praktický výcvik.

„Nyní se nacházíme přímo na jednotce intenzivní péče a příslušníci Aktivní zálohy mají za úkol postarat se o pacienta s vysoce nebezpečnou nákazou typu ebola,“ popsala majorka Larisa Solichová, lékařka a zároveň instruktorka pro zaškolení záložníků pro specializované pracoviště v Těchoníně.

Mezi cvičícími byl i lékař z nemocnice Dolní Beřkovice, který prošel základním výcvikem ve Vyškově letos na podzim. „To, že jsem mohl nabídnout armádě svoji odbornou profesi, byl jednoznačný impulz, proč jsem v Aktivní záloze. Nejtěžší pro mě je zvyknout si pracovat v přetlakových oblecích a nacvičit si v nich postupy, které provádíme v civilu naprosto rutinně, ale tady musíme mít neustále na paměti, že pracujeme ve vysoce infekčním prostředí,“ řekl major Jan Skalický, lékař z nemocnice Dolní Beřkovice.

Unikátnost zařízení

„Velký zájem o tuto jednotku Aktivní zálohy si vysvětlujeme především tím, že nabízíme unikátnost našeho zařízení pro zdravotnické specialisty a samozřejmě nabízíme i možnost jejich dalšího profesního růstu,“ vysvětlil ředitel OBO Těchonín podplukovník Michal Kroča.

Po skončení výcviku se uskutečnila beseda náčelníka GŠ AČR armádního generála Josefa Bečváře s příslušníky jednotky Aktivní zálohy. Ti velmi oceňovali profesionální přístup armádních specialistů, kteří působili v roli instruktorů.

Cvičení v areálu odboru biologické ochrany Těchonín potrvá až do pátku.

Nahoru