Home page > Aktuality > Do výcviku v Těchoníně se zapojilo 11 nováčků AZ

Do výcviku v Těchoníně se zapojilo 11 nováčků AZ

Již potřetí se v pondělí 11. listopadu otevřely brány specializované infekční nemocnice (SIN) Těchonín Odboru biologické ochrany Agentury vojenského zdravotnictví výcviku příslušníků Aktivní zálohy SIN.

 

Hlavní cíl tohoto výcviku je obecně řečeno příprava příslušníků jednotek AZ pro plnění úkolů v rámci specializované infekční nemocnice a jejich součinnost se stálými příslušníky a zaměstnanci nemocnice. První týden probíhal více méně na teoretické a ryze vojenské úrovni. Bylo potřeba provézt zákonná školení z většiny oblastí vojenského života tedy střeleckou přípravou počínaje a ekologií a ochrannou životního prostředí konče. Vzhledem ke skutečnosti, že výcvik AZ probíhá dvakrát ročně a že jednotka aktivní zálohy se od posledního cvičení rozrostla o 11 nováčků, bylo součástí prvního týdne výcviku také seznámení se strukturou, rozlehlým areálem nemocnice a aktuálním plánem aktivace SIN Těchonín.

 

Samotný výcvik byl zahájen tou slavnostnější stránkou vojenského života. Během nástupu předal ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Zoltán Bubeník třem příslušníkům AZ Těchonín a majoru Tomáši Grogerovi, který v minulosti působil jako koordinátor AZ, Čestný odznak štábního kapitána Václava Morávka za aktivní přístup při budování této jednotky. „Jednotka Aktivní zálohy SIN Těchonín je vzhledem ke své naplněnosti a rychlosti s jakou vznikla v naší armádě jistým fenoménem. Je jednotkou odborníků a specialistů a již při prvním výcviku její příslušníci potvrdili, že jsou plnohodnotnou součástí této unikátní nemocnice,“ připomněl generál Bubeník.

 

Jednotku AZ Těchonín k dnešnímu dni tvoří 110 příslušníků z celkového počtu 135 osob. Tato jednotka je se svými více jak 81 procenty nejvíce obsazenou jednotkou AZ v celé Armádě České republiky. Toto cvičení zahájilo 84 příslušníků, zbývající se výcviku nezúčastnili, protože v říjnu reprezentovali AZ na přehlídce ke stému výročí vzniku ČR.

Změnou je také obsazení funkce koordinátora aktivní zálohy SIN Těchonín. Nově tuto funkci zastává kapitán Petr Pulík, který však není v Těchoníně žádným nováčkem. On sám byl příslušníkem AZ AČR od roku 2015, po vzniku Aktivní zálohy SIN Těchonín přestoupil k této jednotce a 1.8.2018 se stal vojákem z povolání. „Dostat se z pozice řadového cvičícího do pozice zástupce řídícího výcviku je bezesporu velká výzva,“ potvrdil kapitán Pulík. „Jsem rád, že jsem měl možnost zažít výcvik i z druhé strany. Věřím, že tak budu moc více porozumět potřebám svých kolegů z Aktivní zálohy,“ dodává Pulík.

 

Výcvik bude pokračovat do 21. listopadu 2018. V druhé polovině výcviku se ve větší míře zapojí také příslušníci SIN Těchonín a Agentury vojenského zdravotnictví. Tato část výcviku bude již zcela zaměřena na samotnou aktivaci nemocnice, včetně zahájení směnného provozu.

 

Fotogalerie

Nahoru