Home page > Aktuality > Clean Care 2016

Clean Care 2016

Na první pohled poněkud netradičně, a to slavnostním pochodem v provedení vojenské kapely královské námořní pěchoty Velké Británie, bylo v pondělí 19. září 2016 zahájeno mezinárodní cvičení Clean Care 2016, které probíhá ve vojenském výcvikovém prostoru Tisá. Toto hudební těleso se zde neobjevilo náhodou. Všichni jeho členové ovládají bravurně nejen své hudební nástroje, ale jsou vycvičeni i k výstavbě a zabezpečení činnosti dekontaminační jednotky.

Kromě příslušníků Armády České Republiky - a to zejména zdravotníků z polních nemocnic a Centra biologické ochrany Těchonín, Agentury vojenského zdravotnictví a pochopitelně také příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany (CBRN) - jsou do výcviku zapojeni také specialisté ze Spojených států amerických, Velké Britanie, Kanady, Německa a Belgie.

Celé cvičení probíhá pod taktovkou mezinárodní vojenské organizace Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově (JCBRN Defence COE) a alianční pracovní lékařské skupiny (NATO CBRN Medical Working Group).

Od dekontaminace až po evakuaci

Výjimečnost tohoto cvičení potvrdil ředitel odboru výcviku a vzdělávání JCBRN Defence COE, plukovník Vratislav Osvald: „Všechny národní prvky cvičí CBRN postupy v jednotlivých krocích a samostatně po své národní línii. Toto cvičení je ale jedinečnou příležitostí, kdy si mohou vyzkoušet celý proces od vzniku kontaminace, přes prvotní rozčlenění pacientů, jejich dekontaminaci, zdravotní stabilizaci až po evakuaci.“

 Plukovník Osvald, také vysvětlil, že prioritou cvičení není hodnotit připravenost jednotek, ale naopak operační postupy a jejich vzájemnou interoperabilitu v případě společného nasazení. Scénář celého cvičení jde v souladu s velkými cvičeními NATO, jako je například Trident Juncture nebo Vigorous Warrior, kterých se zdravotnické a CBRN jednotky účastní.

 

Fotogalerie

Nahoru