Home page > Aktuality > Americký velvyslanec předal medaile vojákům z polního chirurgického týmu

Americký velvyslanec předal medaile vojákům z polního chirurgického týmu

Sedmnáct příslušníků Armády České republiky, kteří od prosince 2016 do června 2017 tvořili polní chirurgický tým v Iráku, dostalo v úterý 23. ledna z rukou amerického velvyslance v Praze Stephena B. Kinga medaile za svou službu.

„Vaše zkušenosti, chování a bezesporu také pověstný český humor měly na úspěch této nesmírně nebezpečné operace nemalý podíl,“ řekl Stephen B. Kinga, americký velvyslanec v Praze. Vojákům následně předal vyznamenání The Meritorious Service Medal a také The Army Commendation Medal. Oba typy se udělují za výjimečné a záslužné činy, které vedou k úspěchu celé operace.

Polní chirurgický tým v Iráku provedl v nelehkých podmínkách na 49 náročných chirurgických výkonů v celkové a regionální anestézii a podílel se rovněž na řešení několika hromadných příjmů raněných (MASCAL). Tento český tým, který byl půl roku součástí americké polní nemocnice, tvořila dvojice českých chirurgů, anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté. Hlavním úkolem nemocnice bylo zajistit urgentní, život zachraňující péči, která je nutná pro transport raněných do nemocnice vyššího stupně.

Vyznamenal i generálmajora Vernera

Americký velvyslanec Stephen B. King při úterním ceremoniálu předal také americké vysoké vyznamenání The Legion of Merit generálmajorovi Jiřímu Vernerovi, který v letech 2013 - 2016 působil ve Spojených státech Amerických jako přidělenec obrany ČR.

„Schopnost Čechů pokračovat v práci s úsměvem a odhodláním bylo to, co celou jednotku drželo pohromadě a čemu my říkáme Force multiplier tedy cosi, co násobí bojeschopnost jednotky,“ vysvětlil Stephen B. King. Ve svém projevu také několikrát vyzdvihl přínos České republiky v boji s tzv. Islámským státem.

Spolupráce bude pokračovat

„Společně jsme zachránili mnoho lidských životů a byli jsme schopni vrátit vojáky zpět k rodinám. Já i vy, pane ambasadore, jsme ještě jako malí kluci před lety říkali na mou čest, a proto přijměme dnešek jako důkaz toho, že už tehdy jsme tento slib mysleli skutečně vážně,“ konstatoval mladý, ale již velice zkušený velitel české jednotky a lékař podplukovník Radek Uher.

Spolupráce s koaličními vojsky, tedy i s americkou armádou, bude bezesporu pokračovat i v tomto roce a čeští vojenští lékaři a zdravotníci jsou připraveni dle potřeb podpořit své kolegy v boji se světovým terorismem.

 

Fotogalerie

Nahoru